Press "Enter" to skip to content

Doprava na Kapverdských ostrovech

Doprava na ostrovech

Většinou se na Kapverdech turisté přepravují letecky, ale některé ostrovy jsou dobře propojené loděmi.

Ze všech hlavních ostrovů (Santiago, Sal a Sao Vicente) odletají každý den pravidelné lety. Leteckou přepravu provozují přímo Kapverdské aerolinky nebo menší soukromí dopravci. Né všechna letadla naleznete na internetu! Na místě je možné pořídit výlety od agentur, nabízejí to i některé hotely, já popíši několik možností.

Doprava po ostrově na Kapverdách

Ve velkých městech je běžně dostupná autobusová doprava. V menším městě budete odkázání na taxislužbu. Osobně doporučím collective bus, jsou to takové dodávky a uvnitř sezení pro orientačně 12-15 lidí. Takové dodávky většinou najdete v centru, často u trhů, lidé mimo město jedou ráno do města prodat nějakou zeleninu nebo ovoce a jedou si nakoupit. Pokud někam půjdete pěšky, za město, můžete si tuto dodávku také stopnout. Orientačně za 20-40 minut trasu jsem platil 150 CVE, tedy méně než 2 eura.

Možností je také si vzít taxi, ale je to samozřejmě dražší. Collectiv buss má vždy nějakou trasu a jezdí jich po ostrovech dostatek, podle mě nejlepší doprava, můžete navštívit jiná městečka, nejrůznější osady a místa kam moc turistů nejezdí.

Další možností jsou taxi, třeba offroady s řidičem, třeba na ostrově Santo Antao čekají řidiči u přístavu, tak tomu je na hodně místech, pokud se zeptáte na trip, nabídnou vám většinou celodenní výlet, orientačně 60-80 eur, pokud vás bude třeba 5, projedete si za skvělou cenu celý ostrov, řidič ochotně zastaví na top místech, aby jste si udělali fotku.

V turistických oblastech jsou dostupné půjčovny vozidel nebo motocyklů (oblíbené jsou tu i skůtry), základní auto začíná na 40 eurech na den, ale doporučil bych nějaký offroad, každopádně v ten moment je to dražší než si zajistit auto s řidičem. Nejhezčí výlet co jsem kdy zažil byl právě výlet na krásném zeleném Santo Antao, celý den mě řidič vozil v offroadu, dal jsem narychlo dohromady skupinku 5 lidí a vyrazili jsme kolem ostrova, do hor, městeček a vesnic. Seděli jsme venku na korbě, akorát v nejvyšším bodě hor bylo chladněji, ale stálo to za to.

Collective bus - občas narvaný k prasknutí, místní si převáží z města nákupy
Collective bus – občas narvaný k prasknutí, místní si převáží z města nákupy
Toto pokud uvidíte, zjistěte kam to jede a vyražte :-)
Toto pokud uvidíte, zjistěte kam to jede a vyražte :-)

Doprava mezi ostrovy na Kapverdách lodí

Některé ostrovy jsou dobře propojené lodí, skvěle je propojené Sao Vicente s ostrovem Santo Antao, každý den ráno jezdí lodě z městečka Mindelo – v 7 a 8 hodin ráno, návrat lodí je ve večerních hodinách (17hod). Jízdenku koupíte před odjezdem lodi v přístavu. Trasa trvá méně než 1 hodinu. Pokud nemáte dobrý žaludek, doporučím kinedril, na lodi pravidelně rozdávají sáčky :-) Cena za 1 trasu – 800 CVE.

Sao Vicente – Sao Nicolau – 1x týdně jede loď z Mindela

SantiagoFogoBrava – polostátní dopravce CVfastferry operuje mezi těmito ostrovy, 20-40 eur dáte za loď, podle vzdálenosti, tedy podle cílové destinace. Aktuální informace doporučím vždy zjistit na místě v přístavu. Agentury si často samozřejmě ještě něco přihodí, nebo vám to prodají jako kompletní výlet. Počítá se s tím že hodně lidí chce výlet na 1 den, tedy často loď odjíždí ráno a vrací se večer. V přístavu máte možnost většinou chytit taxikáře s autem (dodávky, offroady…), můžete požádat o denní tour kolem ostrova na top místa.

Santiago – Sao Nicolau – Sao Vicente – lodí ze Santiago na Sao Nicolau se dostanete za 13 hodin, dlouhá plavba. Sao Nicolau – Sao Vicente – kolem 6 hodin. Zvažte tedy zda není lepší letadlo. Navíc lodě nejezdí na těchto trasách úplně každý den. Bohužel jsem nenašel nějaký řád, asi se to mění, má zkušenost je taková, že na místě si zajdu do přístavu, poptám se, zjistím. nejdelší trasa stojí 60 eur.

Jak můžete vidět, teoreticky lodí by šlo project téměř vše, např. přiletíte do Sao Vicente, dostanete se na Santo Antao, vrátíte se, odjedete na Sao Nicolau a odtamtud zas lodí třeba do Santiago, ze kterého se dostanete na ostrov Fogo a Brava. Pokud máte například měsíc a cestujete na vlastní pěst, můžete se na každém ostrově na nějaký den ubytovat a využít cenově příznivější lodní dopravy.

Na lodi můžete být venku nebo uvnitř kde je klimatizace. Pořídíte tam i kafíčko a pití.
Na lodi můžete být venku nebo uvnitř kde je klimatizace. Pořídíte tam i kafíčko a pití.

Doprava mezi ostrovy letadly

Některá spojení najdete na internetu, některá nikoli, mezi ostrovy často létají menší motorová letadla, naprosto v pohodě.

Možnosti letů – linky:

Sal -> Boavista
Sal -> Santiago
Sal -> Sao Vicente
Sal -> Sao Nicolau
Boavista -> Sal
Boavista -> Santiago
Santiago -> Boavista
Santiago -> Fogo
Santiago -> Maio
Santiago -> Sal
Santiago -> Sao Vicente
Fogo -> Santiago
Maio -> Santiago
Sao Nicolau -> Sal
Sao Nicolau -> Sao Vicente
Sao Vicente -> Sal

A jak bych si tedy naplánoval Kapverdy pokud bych chtěl projezdit nejvíce ostrovů?

Pokud bych vyrazil na vlastní pěst, zřejmě bych se vydal do Sao Vicente, třeba 2 dny byl v městě Mindelo, centrum je asi 10km od letiště. Od rybího marketu jezdí neustále minibusy, takže bych vyrazil na nějaká 2 místa, Baia je krásné místo.

Následně bych se vydal na Santo Antao, překrásný ostrov, minimálně se nechal vyvézt do hor a sešel si pěšky do městečka, případně si zaplatil denní tour po ostrově a ubytoval se třeba v Ribeira Grande a podnikl následující den, dva ještě nějaký výlet. Poté bych se odvezl do přístavu Porto Novo a lodí vyrazil zpět na Sao Vicente a další den odletěl. Případně lodí se dostal na Sao Nicolau.

Sao Nicolau opět nějaký ten den, nějaký výlet a buď lodí nebo letadlem bych vyrazil na ostrov Santiago. Ze Santiago se dá lodí vyrazit na Fogo a Brava, na Brava bych si dal jen 1 den a večer se vrátil, Fogo klidně přespal, ale to už je na každém. A třeba bych se ještě vydal letadlem na Boa Vistu nebo Sal.

Lze to samozřejmě uskutečnit v opačném gardu. To byl jen nějaký nástřel jak se dá dopravit mezi ostrovy.

Pokud bych vyrazil s cestovkou do nějakého hotelu, tak je to samozřejmě komplikovanější, v ten moment máte na výběr z denních výletů, tím neříkám že to je špatné, naopak, můžete si užít krásnou dovolenou na Boa Vistě nebo na ostrově Sal a uskutečnit nějaký ten výlet. V rámci ostrova můžete vyzkoušet ty mikrobusy, kdyžtak se ptejte kde je collective bus, místní poradí. Můžete o to více projezdit ostrov.

5/5 - (4 votes)

Buď první kdo napíše komentář

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *