Press "Enter" to skip to content

Ekonomika

Ekonomika na ostrovech

bankovka 500 Escudos Kapverdy

Přehled ekonomické aktivity a produkce.

Hlavním odvětvím je zemědělství.
Pro vlastní potřeby kapverďané pěstují kukuřici, brambory, maniok, hrách a pro export kokosy, cukrovou třtinu, banány a datle.
K zemědělství je využíváno pouze 16 % půdy.

Velkou roli hraje také rybolov. Ale kvůli slabému technickému vybavení domorodců, většina ryb končí v sítích zahraničních rybářů. S rybolovem má souvislost i ryby zpracující průmysl. Loví se hlavně tuňáci a kromě ryb se zpracovávají langusty a humři.

K exportu jsou dále určeny textilie a polotovary pro produkci obuvi a kožedělný průmysl. 90 % potravin se dováží, což se odráží i v jejich ceně. Dále k importu patří stroje, lodě a elektronika. Hlavními obchodními partnery jsou: Portugalsko, Holandsko, USA a Velká Británie.

Díky zahraniční pomoci a příspěvkům obyvatel žijících v zahraničí mají velký deficit obchodní bilance. Ostrovy jsou chudé na přírodní zdroje. Ve větší míře se těží jen vápenec, čedič, kaolín, tyto suroviny jsou používané ve stavebnictví v menší míře na export. Dalším exportním artiklem je sůl, která se získává z mořské vody. Na tvorbě HDP se 70 % podílí sektor služeb. Stále větší podíl na HDP má cestovní ruch.

Kapverdské ostrovy jsou považovány za rozvojovou zemi. Stát zaujímá jedno z prvních míst v obdržené zahraniční pomoci v přepočtu na jednoho obyvatele.
Této podpoře se těší díky svému demokratickému uspořádání a dodržování lidských práv a svobod. Hlavním sociálním, ekonomickým i politickým problémem je dnes nezaměstnanost.

mince kapverdy   bankovka 1000 Kapverdy

Kurz kapverdské měny – escudo – je pevně zakotven vůči euru: 1 euro = 110 escudo.

Hotovost lze vyzvednout v již celkem běžných bankomatech.

 

Doporučujeme využívat platebních karet VISA – jsou na ostrovech bez problému akceptované.

Rate this post

Buď první kdo napíše komentář

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *