Press "Enter" to skip to content

Jaký je ostrov Sal

Ostrov Sal

Ostrov Sal je jedním z deseti ostrovů Kapverdského souostroví. Řadí se mezi severní skupinu ostrovů, též označovaných jako návětrné. Na ostrově žije asi 35 000 obyvatel. Největší hustota zalidnění je v okolí hlavního města Espargos. I přesto, že se zde domluvíte anglicky, úředním jazykem je portugalština. Důvodem je portugalská kolonizace dříve neobydlených ostrovů.

Ostrov Sal je místem, kam pořídíte nejvíce zájezdů společně s ostrovem Boa Vista. Na tyto 2 ostrovy nabízí české CK zájezdy.

Historie ostrova

Ostrov Sal je geologicky nejstarším ostrovem celého souostroví. Vznikl sopečnou činností zhruba před 50 miliony let.

První zmínky o existenci pevniny v místě dnešních Kapverd se objevily ve starých mapách z roku 44 po Kristu. Na jeden z ostrovů poprvé připlula civilizace ve 12. století. Jednalo se o Araby, kteří přijeli nabrat vzorky z přírodního naleziště soli. Lidská noha tehdy pravděpodobně poprvé vkročila právě na ostrov Sal.

Raná kolonizace je datována v 15. století, kdy na ostrov připluli portugalští mořeplavci. Počátky osídlování Evropany jsou spjaty se střídajícími se katastrofami v důsledku hladomoru nebo rozsáhlých epidemií.

Solný ostrov

Ostrov dostal svůj název podle obrovských přírodních nalezišť soli. Dochovaná naleziště soli jsou dodnes velkým lákadlem pro turisty.

Jakmile si vyberete jako cíl své dovolené právě ostrov Sal, z letadla se vám naskytne nebývalý pohled. Z ptačí perspektivy budete mít pocit, že přistáváte na Marsu. Přivítá vás na první pohled nehostinná krajina tvořena písečnými pláněmi, kterým vévodí široké pláže lemující průzračně čisté moře.

Ostrov Sal – dovolená v srdci exotiky

Turisté si ostrov oblíbili zejména díky širokým plážím, blankytně modrému moři a krásnému počasí. Cestovní kanceláře nabízejí all inclusive zájezdy do těch nejluxusnějších hotelových resortů. Nejrušnější a nejvyhledávanější destinací je Santa Maria, se stejnojmennou pohádkovou pláží, která patří k nejkrásnějším na ostrovech.

Turistické cíle

Ostrov Sal nabízí nejen nebývalé přírodní krásy, ale také celou řadu turistických zajímavostí. Kromě pláží si nesmíte nechat ujít návštěvu hlavního města Espargos, kde na vás dýchne pravá africká atmosféra skloubená s evropskými prvky. Rozhodně si nesmíte nechat ujít ochutnávku místní gastronomie, návštěvu barů a diskoték.

Z přírodních zajímavostí stojí za návštěvu například solný kráter poblíž osady Pedra de Lume, nebo záliv Buracona s proslulým přírodním úkazem zvaným magické oko.

Ostrov můžete procestovat buď na vlastní pěst, nebo si zvolit formu fakultativních výletů. Tyto výlety nabízejí například návštěvu pláží spojenou s potápěním a šnorchlováním, výlet na ostrov Fogo, poznávací výlety po ostrově, plavbu ponorkou Neptunus, výlety na čtyřkolkách písečnými dunami a mnoho dalších nevšedních zážitků.

Pokud mluvím o vlastním procestování, jde o sdílené dodávky, které uvidíte, ve většině měst je najdete v míístech, kde je trh. Nebojte se zeptat, ptejte se na collect bus nebo share bus. Je to nejlevnější doprava po ostrově, jezdí to každou chvíli, stojí to pár Escudo, svezete se s místními.

 Ostrov Sal na mapě

Sal, Cape Verde
4.5/5 - (79 votes)

12 Komentáře

 1. Mirka Mirka

  Na Salu jsem byla letos v září a moc se nám tam líbilo.
  Nádherné počasí a v oceánu krásně průzračná voda.
  Pořádně velké vlny a to mám ráda.
  Velká spokojenost.

 2. Myšánek Myšánek

  Ostrov Sal jsem navštívil letos v únoru již po třetí po pěti letech. Počasí bylo na jedničku, moře čisté, velké vlny, ale na můj vkus trochu chladnější. Hotel Belorizonte bez chyby, výborný. Po ostrově jsem nachodil 25km a moc se tam opětovně líbilo. Už teď se opět těším na další návštěvu tohoto dovolenkového ráje.

 3. Michaela Michaela

  já byla na Salu 2 x pokaždé jsem měla oceán úplně klidný, vlny max. půl metru, chci se zeptat, když píšete, že byly fakt vlny, dalo se koupat, že by se lámaly až u břehu nebo je to prostě na bazén?

  • Atour.cz Atour.cz Post author

   Pro odvážné v oceánu.Pro ostatní do bazénu :)

 4. […] Jaký je ostrov SalOstrov Sal Ostrov Sal je jedním z deseti ostrovů Kapverdského souostroví. Řadí se mezi severní skupinu ostrovů, též označovaných jako návětrné. Na ostrově žije asi 35 000… […]

 5. […] Jaký je ostrov SalOstrov Sal Ostrov Sal je jedním z deseti ostrovů Kapverdského souostroví. Řadí se mezi severní skupinu ostrovů, též označovaných jako návětrné. Na ostrově žije asi 35 000… […]

 6. […] Jaký je ostrov SalOstrov Sal Ostrov Sal je jedním z deseti ostrovů Kapverdského souostroví. Řadí se mezi severní skupinu ostrovů, též označovaných jako návětrné. Na ostrově žije asi 35 000… […]

 7. […] Jaký je ostrov SalOstrov Sal Ostrov Sal je jedním z deseti ostrovů Kapverdského souostroví. Řadí se mezi severní skupinu ostrovů, též označovaných jako návětrné. Na ostrově žije asi 35 000… […]

 8. Jirka Jirka

  Ostrov Sal je pecka! Člověk si tu vyčístí hlavu. Pohoda, klid a tyhle stránky mi pomohly, takže díky. Rád se sem budu vracet. Jirka

 9. Michal Michal

  Ostrov Sal je ideální hlavně na relax a případně nějaký ten výlet. Celkově jsem si Kapverdy oblíbil, ačkoli tam začíná být více a více turistů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *