Press "Enter" to skip to content

Příroda na Kapverdách

Kapverdské ostrovy se nacházejí v jižní části severního Atlantiku v blízkosti západních břehů afrického kontinentu. Toto souostroví se skládá z ostrovů Santo Antao, Sao Vicente, Santa Luzia, Ilheu Branco, Ilheu Raso, Sao Nicolau, Sal, Boa Vista, Maio, Sao Tiago, Fogo a Brava, které jsou všechny vulkanického původu. Pouze na ostrově Fogo se nachází stále aktivní vulkán Pico do Vulcao s výškou 2840 metrů, jehož poslední erupce proběhla v roce 1995. Ostrovy jsou stále považovány za seismicky aktivní.

Nejzelenější ostrov Santo Antao je známý díky většímu množství srážek a je vhodný pro trekové vycházky. Ostatní ostrovy jsou převážně suché a často zde dochází k erozi půdy. Velkým problémem je nedostatek sladké vody. Zemědělství zde závisí na mlhách z mořské vody a lesy jsou zde velmi vzácné. Rostlinstvo je převážně polopouštní s dominujícími křovinami a tamaryšky. Na úrodné vulkanické půdě se pěstují především exportní plodiny jako kokosy, cukrová třtina, banány, datle, čaj a káva. Souostroví se pyšní velkým množstvím přírodních rezervací.

Povrch Kapverdských ostrovů je charakteristický skalnatými pobřežími, vysokými horami a drsným terénem. Ostrovy Sal, Boavista a Maio jsou naopak rovinatější a nabízejí pěkné pláže. Ostrov Fogo je domovem nejvyšší hory souostroví, aktivní sopky Pico de Vulcão. Kapverdské ostrovy leží v Atlantském oceánu západně od Afriky a jižně od Kanárských ostrovů. Nejbližší turistické lokality sousedních zemí se nacházejí na Kanárských ostrovech, jako jsou Tenerife, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote a La Palma.

Vzhledem k suchému podnebí a rozloze nejsou na ostrovech žádné význačné řeky. Ostrov Boa Vista je třetím největším ostrovem souostroví a je proslulý svými nádhernými písečnými plážemi, jako je 18 km dlou

á pláž Santa Monica Beach, která je považována za jednu z nejkrásnějších na světě. Hlavní město ostrova Boa Vista, Sal Rei, je malebné a klidné s přibližně 4 000 obyvateli. Návštěvníci mohou navštívit místní trhy, prohlédnout si staré přístavní molo a loděnice. Zátoka Sal Rei je ideální pro koupání, jelikož je chráněna proti větru ostrovem Ilhéu de Sal Rei.

Ostrov Boa Vista nabízí jednu z nejkrásnějších a nejfotografovanějších pláží světa – Praia de Chaves. Tato pláž je známá pro svou nádhernou scenérii a jemný zlatavý písek. Kapverdské ostrovy, díky svému jedinečnému prostředí a přírodním krásám, přitahují turisty z celého světa. Turisté zde mohou prozkoumat rozmanitou krajinu, úchvatné pláže, vulkanické terény a navštívit přírodní rezervace.

Rate this post

Buď první kdo napíše komentář

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *