Press "Enter" to skip to content

Sao Filipe

Město Sao Filipe

Sao Filipe je hlavním městem ostrova Fogo a žije zde asi 8 tis. stálých obyvatel. Nejhezčím z celých Kapverdských ostrovů plné malebných křivolakých uliček, a okouzlující pestrými vůněmi trhů. Dominantu města tvoří tzv. sobrados, bývalé rezidence původních portugalských kolonistů. Všechny domy mají stejný design. Jsou jednopatrové s terasou. V přízemí žili otroci, kteří těžce pracovali pro aristokraty, v prvním patře jejich páni. Tam otroci nikdy nesměli a všechnu činnost museli vykonávat právě v přízemí. Jedinou výjimkou byl den svatého Kříže, kdy mohli slavit se svými pány.

Historické centrum

Procházíte-li se historickým centrem Sao Filipe, utvoříte si představu o životě obyvatel ostrova před stovkami let. Vše dokazuje, že otroci měli opravdu krutý život. Dokonce i na hřbitově Cemitério Velho mohli být pohřbíváni pouze bohatí Evropané.

Pláže

Město lemují nádherné pláže z černého písku. Určitě také vystoupejte na rozhlednu Miradouro da Aguadinha, která Vám nabídne při vyjasnění pohled na sousední ostrov Brava. Navštivte poustevnu Panny Marie do Socorro. Je to velmi malá kaple nad mořem, cíl mnoha poutníků a místo pro pikniky. Podle bájí se zde zjevovali nejrůznější duchové a další záhady. Sao Filipe nabízí také nepřehlédnutelnou siluetu sopky Fogo. Je to činná sopka, která naposledy chrlila svou lávu v listopadu 2014.

Festival Bandeira de Sao Filipe

Pokud vyrazíte do Sao Filipe poslední týden v dubnu, můžete se zúčastnit Festivalu Bandeira de Sao Filipe, kdy uvidíte závody koní, ochutnáte místní speciality, které se podávají pouze na této kulturní akci. Součástí tohoto programu je také průvod, tanec, hudba a zpěv. Kapverďané Vám ukážou, že se opravdu umí bavit a že tanec a zábava jim jsou vlastní. 13. května potom oslavíte svátek patronky Concelho dos Mosteiros, které se účastní obyvatelé i z ostatních ostrovů.

4.7/5 - (6 votes)

Buď první kdo napíše komentář

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *